menusearch
farshidahmadi.com

آغاز جهان کجاست ؟

header
۱۴۰۰/۱۱/۸ جمعه
(0)
(0)

آغاز جهان کجاست ؟

آغاز جهان کجاست ؟

بزرگترین و قوی‌ترین تلسکوپ فضایی جهان روز دوشنبه یک ماه پس از پرتابش از کره زمین به محل استقرارش در فاصله ۱.۵ کیلومتری کره زمین رسید تا کارش برای نگریستن به آغاز جهان را شروع کند.

James webb

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از آسوشیتدپرس سازمان فضایی آمریکا (ناسا) اعلام کرد تلسکوپ فضایی جیمز وب با فرمانی که از زمین رسیده بود برای پنج دقیقه رانشگر‌‌‌‌های موشکی‌اش را روشن کرد تا در مدار تعیین‌شده‌اش به دور خورشید در نقطه لاگرانژی ۲ رسید.

البته هنوز آینه‌‌‌‌‌های این تلسکوپ ۱۰ میلیارد دلاری باید به طور دقیق تنظیم و شناساگر‌‌‌‌های پرتو‌‌‌‌های مادون قرمز یا فروسرخ در آن سرد شوند تا در ماه ژوئن (خرداد) بتواند کار رصد خود را شروع کند.

تلسکوپ جدید فضایی به محل استقرارش در ۱.۵ میلیون کیلومتری زمین رسید

اما رسیدن موفق این تلسکوپ به مدار تعیین‌شده‌اش باعث شادی تیم کنترل زمینی در بالتیمور آمریکا شد. بیل نلسون، مدیر ناسا در بیانیه‌ای گفت: «ما به کشف راز‌‌‌‌های جهان یک قدم نزدیکتر شده‌ایم. بسیار مشتاقم تا نخستین تصاویر این تلسکوپ از جهان در تابستان به دستمان برسد.»

تلسکوپ جیمز وب ستاره‌شناسان را قادر خواهد ساخت تا بیشتر از قبل در زمان به عقب بروند و نخستین ستاره‌ها و کهکشان‌‌‌‌‌های را که ۱۳.۷ میلیارد سال پیش تشکیل می‌شدند، ببینند. این زمان موقعی که بود که فقط ۱۰۰ میلیون سال از «مهبانگ» یا«انفجاربزرگ» می‌گذشت که جهان را پدید آورد.

این تلسکوپ همچنین جو سیاره‌‌‌‌‌های خارجی را از لحاظ وجود نشانه‌هایی حیات بیگانه فرازمینی جستجو خواهد کرد.

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر